Home/BLOG/Czy możemy sobie wybrać auto zastępcze z oc sprawcy?

Czy możemy sobie wybrać auto zastępcze z oc sprawcy?

Jeśli twój samochód uległ uszkodzeniu w wyniku kolizji albo wypadku samochodowego, masz prawo do wypożyczenia pojazdu zastępczego, a wszystko to na koszt ubezpieczyciela sprawcy. Możesz także wybrać odpowiedni samochód, choć pod pewnymi ściśle określonymi warunkami.

Jaki samochód zastępczy możesz wybrać?

Co oczywiste ubezpieczyciele chronią się przed nadmiernymi wydatkami, dlatego też przepisy odnoszące się do wypożyczenia samochodu zastępczego z OC są jednoznaczne. Przede wszystkim ma być to auto tej samej klasy co uszkodzone, a jeśli nie dostosujemy się do tej zasady, wówczas firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłacenia całej należności za okres wynajmu. Poza klasą możemy kierować się również rocznikiem pojazdu, aby był on najbliższy rocznikowi niesprawnego auta. Kolejną kwestią wartą uwagi jest cena wypożyczenia samochodu – nie może być ona znacząco różna od średnich kwot, które obowiązują na danym obszarze. Jeśli weźmiemy wszystkie te czynniki pod uwagę, wybór okaże się oczywiście stosunkowo ograniczony, choć teoretycznie wciąż mamy pewną dowolność. Aby mieć jednak pewność całkowitego zwrotu pieniędzy przez ubezpieczyciela, najlepiej skontaktować się z wypożyczalnią samochodów, która zadba o dopełnienie tych wymagań i zaoferuje nam auto spełniające powyższe kryteria.

Korzystanie z samochodu zastępczego po częściowej szkodzie

Jeśli doszło do szkody częściowej, po której pojazd wymaga naprawy, wypożyczony samochód będzie nam przysługiwał na cały okres trwania naprawy. Okres ten obejmuje od momentu przystąpienia do czynności naprawczych przez mechaników, aż po finalny odbiór. W przypadku szkody całkowitej (niemożliwe jest przywrócenie stanu pojazdu sprzed wypadku), auto zastępcze przysługuje od dnia jego zniszczenia, aż do nabycia nowego.

Auto zastępcze przysługuje przedsiębiorcom oraz osobom prywatnym, choć aby móc oczekiwać pełnego zwrotu kosztów, trzeba stosować się do kilku zasad wynikających z przepisów. Kierowca ma też pewną dowolność wyboru wśród samochodów tej samej klasy, co pojazd uszkodzony.